تبلیغات
وبلاگ جنگ نرم الیکا جسری - ضرورت دشمن شناسی از دیدگاه قرآن

ساعت و تاريخ

تور ارمنستان

ساعت و تاريخ

تور ارمنستان
وبلاگ جنگ نرم الیکا جسری
رهبر معظم انقلاب
دراین جنگ نرم،کافی است هواداران جبهه حق بیدارباشندو بیکار ننشینند چراکه زبان حق همیشه مؤثرتراز زبان باطل است

دشمن شناسی، از دیدگاه اسلام اهمیت بسیاری دارد، چنان که واژه «عدو» به معنای دشمن و مشتقات آن بارها در قرآن کریم آمده و به صورت های گوناگون در آیات متعدد به کار رفته است.

قرآن کریم در آیات مختلفی، دشمنان مسلمانان و فعالیت های آنان علیه مسلمانان را شناسانده است.

الف) دشمنان درونی

خطر دشمن درونی از دشمن بیرونی بیشتر است؛ چرا که انسان هرگاه دشمن را رو در روی خود ببیند، بی شک، از خود دفاع می کند، ولی از آنجا که دشمن درونی پنهان است، انسان از او غافل می شود. از این رو، دشمن درونی ضربه ها و آسیب های جدی تر و شدیدتری وارد می کند. از جمله مهم ترین دشمنان درونی انسان، نفس اماره و شیطان است که در آیاتی به آن اشاره شده است.

نفس اماره

وَ ما أُبَرِّی نَفْسی إِنّ النّفْسَ َلأَمّارَةٌ بِالسّوءِ إِلاّ ما رَحِمَ رَبّی. (یوسف: 53)

و من نفس خود را تبرئه نمی کنم؛ چرا که نفس بی شک، به بدی امر می کند، مگر کسی را که خدا رحم کند.

 شیطان

إِنّ الشّیطانَ کانَ لِْلإِنْسانِ عَدُوّا مُبینًا. (اسراء: 53)

زیرا شیطان همواره برای انسان دشمنی آشکار است.

ب) دشمنان بیرونی

از جمله مهم ترین دشمنان بیرونی مسلمانان کافران و منافقان هستند:

کافران

یا أَیهَا الّذینَ آمَنُوا لاتَتّخِذُوا عَدُوّی وَ عَدُوّکمْ أَوْلِیاءَ تُلْقُونَ إِلَیهِمْ بِالْمَوَدّةِ وَ قَدْ کفَرُوا بِما جاءَکمْ مِنَ الْحَقّ یخْرِجُونَ الرّسُولَ.... (ممتحنه: 1-2)

ای کسانی که ایمان آورده اید! دشمن من و دشمن خودتان را به دوستی مگیرید [، چنان که] که با آنها اظهار دوستی کنید و حال آنکه بی شک، به آن حقیقت که برای شما آمده است، کافرند [و] پیامبر [خدا] و شما را [از مکه] بیرون می کنند.

منافقان

وَ إِذا رَأَیتَهُمْ تُعْجِبُک أَجْسامُهُمْ وَ إِنْ یقُولُوا تَسْمَعْ لِقَوْلِهِمْ کأَنّهُمْ خُشُبٌ مُسَنّدَةٌ یحْسَبُونَ کلّ صَیحَةٍ عَلَیهِمْ هُمُ الْعَدُوّ فَاحْذَرْهُمْ قاتَلَهُمُ اللّهُ أَنّی یؤْفَکونَ. (منافقون: 4)

و چون آنان را ببینی، هیکل هایشان تو را به تعجب وا می دارد و چون سخن گویند، به گفتارشان گوش فرا می دهی، گویی آنان شمعک هایی پشت بر دیوارند (که پوک شده و درخور اعتماد نیستند). هر فریادی را به زبان خویش می پندارند. خودشان دشمنند. از آنان بپرهیز! خدا بکشدشان! تا کجا [از حقیقت] انحراف یافته اند.

مرجفان و مجرمان

لَئِنْ لَمْ ینْتَهِ الْمُنافِقُونَ وَ الّذینَ فی قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ وَ الْمُرْجِفُونَ فِی الْمَدینَةِ لَنُغْرِینّک بِهِمْ ثُمّ لا یجاوِرُونَک فیها إِلاّ قَلیلاً. (احزاب: 60)

اگر منافقان و کسانی که در دل هایشان مرضی هست و شایعه افکنان در مدینه، [از کارشان] بازنایستند، تو را سخت بر آنان مسلط می کنیم تا جز [مدتی] اندک در همسایگی تو نپایند.[1]
  الیکا جسری    پنجشنبه 18 خرداد 1396    18:47


تمامی حقوق این وبلاگ برای وبلاگ جنگ نرم الیکا جسریمحفوظ است.